5 tipů jak dosáhnout vašich skladových KPI

Jak dosáhnout vašich skladových KPI a v čem spočívá kouzlo zachování dobrého finančního zdraví podniku a současně uspokojení poptávky trhu v těchto náročných dobách nízkých marží a vysokých očekávání zákazníků? Odpověď je nasnadě.

Pořiďte si WMS (Warehouse Management System) na platformě Microsoft Dynamics 365 Business Central a ušetřete drahocenný čas.

Neustále se zkracující dodací lhůty, zvyšující se požadavky na bezpečnost výrobků a přetrvávající nedostatek pracovních sil – to je pouze malý výčet výzev, kterým v současné době čelí poskytovatelé logistických služeb. A to ani nemluvíme o rozmanitých přáních zákazníků. Zakázky musí být vyřízeny v co nejbližším možném termínu a s co nejnižšími náklady aniž by byla ohrožena kvalita a bezpečnost výrobků.

Praktický krok vpřed k inovacím!

Vzhledem k nízkým maržím a nedostatku pracovních sil je automatizace velmi praktickou investicí. To možná nezní nijak inovativně, ale je to přesně ten krok, kterým získáte prostor začít s inovativními projekty. Se správnými nástroji můžete zpracovat větší objemy s minimem (ručních) operací, takže nemusíte zatěžovat zaměstnance dalšími administrativními úkoly. A tím jen získáte – můžete se soustředit na další potřebné záležitosti.

Abychom vám pomohli, připravili jsme pro vás 5 tipů pro dosažení vašich skladových KPI.

  • Sledujte a trasujte své zboží

Kvůli neustále se zvyšujícím standardům a různým předpisům neustále čelíte výzvě, jak zajistit produktovou integritu v celém dodavatelském řetězci. A to může na vaši společnost klást zvýšené nároky, protože se to obvykle týká velkého množství kontrolních bodů, které musí zaměstnanci ve skladu zaznamenat do systému jeden po druhém. Následuje jejich snadné sdílení se zákazníkem. Pokud to musí být provedeno manuálně, můžete na to snadno najmout dalšího zaměstnance. Sledujte zakázky v celém procesu pomocí sériového čísla. Pokud se něco nečekaně pokazí, hned víte, jak to vysledovat.

  • Zabraňte přetížení kapacity ve vašich skladech

V ideálním světě na sebe dodávky navazují. Většinou ale skutečnost ideálnímu světu neodpovídá a i v průměrný pracovní den se může nečekaně zvýšit počet nákladních vozidel přijíždějících k vašim skladům. Všichni dodavatelé dorazí neplánovaně ve stejnou chvíli a před vašimi sklady se vytvoří velká zácpa. Výsledkem je ne úplně ideální rozložení zdrojů a času – vaši zaměstnanci jsou v jednu chvíli přetížení a o hodinu později mají sotva do čeho „píchnout“. Také to nijak zvlášť neprospívá produktivitě a vztahu s dodavateli, protože vy a váš logistický partner jste nakonec uvízli v neefektivním a nákladném procesu. Vyhněte se chaosu na vaší straně a poskytněte logistickým partnerům příležitost rezervovat si časový úsek prostřednictvím aplikace. Řidiči přijedou v předem dohodnutém termínu, vjedou do vašeho skladu s jedinečným přístupovým kódem a vaši zaměstnanci jsou ihned připraveni na nakládku či vykládku.

  • Optimalizujte míru obratu KPI skladu a míru obsazenosti

Zpracovat velké objemy co nejefektivněji můžete jen s efektivními pracovními postupy. Jak zjistit, kde konkrétně můžete získat největší zlepšení? V prvé řadě to zjistíte měřením výkonnosti lidských zdrojů, jako je rychlost, přesnost a spolehlivost. V řadě druhé měřením výkonnosti místa, kde zboží skladujete. A za třetí je zde trasa, kterou vaši zaměstnanci skladu využívají při shromažďování zakázek. To ovlivňuje další z důležitých KPI skladu – výkon na zaměstnance.
Díky mapování průměrné dodací lhůty, jeden z nejdůležitějších skladových KPI, může logistická společnost organizovat svůj sklad efektivněji. Jednoduše umístěte zboží na strategická místa – např. rychloobrátkové zboží vepředu a nízkoobrátkové zboží vzadu. Dále se také vyplatí vypočítat nejekonomičtější trasu ve skladu na základě souřadnic XYZ.

  • Přejděte na automatizaci a robotizaci

Kombinace nedostatku pracovních sil na straně jedné a globální konkurence na straně druhé připraví v následujících letech živnou půdu pro robotizaci a využívání poloautomatizovaných skladů, což přinese nejméně tři výhody: potřebu menšího počtu zaměstnanců, možnost zaúkolovat současný personál jinými úlohami a nepřetržitý provoz procesu. Nejsou to však jediné důvody, proč se automatizace a robotizace stanou mainstreamovými. Neustále se mění tržní poptávka, přibývají možnosti přijímat objednávky v menším množství – výhodněji a s kratší dobou realizace v konkrétním časovém okně. Tím, že procesy ještě více zautomatizujete, zrychlíte proces vypořádání. To vše bez kompromisů v oblasti příjmů.

  • Buďte zákaznicky proaktivní

O své zákazníky se samozřejmě staráte dobře a děláte vše pro to, abyste splnili veškerá jejich očekávání nebo ještě lépe – abyste je překonali. To vůbec nemusí být těžké, jelikož s daty shromážděnými pomocí WMS jste také snadně získali cenné poznatky. Nyní přesně víte, kolik zboží je skladem, jaká je průměrná dodací lhůta a jaký je trend z hlediska poptávky. Data, která vašim zákazníkům umožňují snížit množství zásob, aniž by neměli co prodávat jejich zákazníkům.