S blížícím se koncem roku vám přinášíme přehled důležitých legislativních změn a novinek v systémech Microsoft Dynamics, které vám pomohou připravit se na rok 2025.
Než se začnete oddávat vánočním radovánkám, věnujte prosím pozornost těmto tématům:
S účinnosťou od 1. 1. 2025 sa na Slovensku zvyšuje základná sadzba DPH z 20 % na 23 % a na vybrané tovary a služby sa zavádzajú znížené sadzby DPH vo výškach 19 % a 5 %. Zároveň sa ruší v súčasnosti platná znížená sadzba DPH 10 %.
Ako si s touto situáciou poradiť v Dynamics 365 Business Central a Microsoft Dynamics NAV?
Dynamics 365 Business Central (verzia 25 – verzia 23)
Na aplikáciu zmien do Microsoft Dynamics 365 Business Central odporúčame využiť nasledovný postup:
Pred vykonaním zmien v produkčnom prostredí odporúčame ich vyskúšanie na testovacom prostredí. Pre automatizáciu niektorých zmien z bodov 3) až 5) je tiež možné využiť nástroj zmien sadzby DPH, ktorý je súčasťou BC. Popis fungovania tohto nástroja ako aj ďalšie tipy k zmene sadzby DPH nájdete na tejto stránke: Správa změn sazeb DPH – Business Central | Microsoft Learn
Microsoft Dynamics NAV2018 – 2013
Nové verzie NAV pre zmenu sadzieb DPH obsahujú štandardné úpravy. Zmenu je možné realizovať pomocou funkcionality Zmeny sadzby DPH. Funkcionalita má k dispozícii úpravy pre konverzie DPH účtoskupín tovaru a všeobecných účtoskupín tovaru a aktualizáciu výpočtu cien, riadkov denníkov, dokladov.
Microsoft Dynamics NAV2009 a staršie
Staršie verzie NAV zažili zmenu sadzieb DPH už v minulých rokoch. Zmenu bude opäť prevádzať:
Z minulých rokov môžete mať v databáze k dispozícii reporty pre hromadnú zmenu na kartách a dokladoch a taktiež užívateľský manuál s popisom jednotlivých krokov, ktoré tieto zmeny odnáša.
Na stránke Finančnej správy tiež nájdete odpoveď na niektoré najčastejšie otázky ohľadne zmeny sadzby DPH vrátane použitia sadzieb na prelome rokov 2024-2025:
Vzhledem ke změnám sazeb DPH na Slovensku, bude nutné pro režim vykazování OSS (One Stop Shop), provést následující kroky:
V případě potřeby asistencí s novým nastavením, či konzultacím ke změnám, založte tiket na HelpDesk.
Novela zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZoÚ“) přijatá v rámci tzv. konsolidačního balíčku, přinesla mimo jiné i změnu definice čistého obratu. Zatímco před touto novelou byl čistý obrat definován jako výnosy snížené o prodejní slevy, nově od 1. 1. 2024 zahrnuje čistý obrat pouze výnosy z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb.
Pro účely určení čistého obratu se výnosy z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb rozumí výnosy, na kterých je založen obchodní model účetní jednotky (viz § 35 vyhlášky č. 500/2002 Sb., v aktuálním znění, dále „vyhláška“). Při určování těchto výnosů se přihlíží zejména k odvětví a trhu, na kterém účetní jednotka působí a k podstatě činnosti účetní jednotky pro její zákazníky. V závislosti na obchodním modelu dané účetní jednotky, tak může dojít k vyloučení zejména účtů účtových skupin 64 a 66, nebo pouze jejich částí, z čistého obratu a obrat účetní jednotky se tak ve srovnání s předchozím obdobím sníží.
Upozorňujeme na důvodovou zprávu k novele vyhlášky, která uvádí příklady výnosů vykazovaných mimo řádky tržeb, které ale patří do čistého obratu. Jedná se například o následující:
Vykázání čistého obratu ve výkazu zisku a ztráty
Pokud jde o vykázání čistého obratu ve výkazu zisku a ztráty, v souladu s přechodnými ustanoveními novelizované vyhlášky, se v případě účetních období započatých před 1. 1. 2024 nová definice čistého obratu nepoužije. V této souvislosti vznikla otázka, jakým způsobem přistupovat k vykázání čistého obratu v účetní závěrce k 31. 12. 2024 ve výkazu zisku a ztráty za srovnávací účetní období, tj. k 31. 12. 2023. Zda vykázat čistý obrat v tomto srovnávací období podle původní definice čistého obratu nebo podle nové definice čistého obratu.
KA ČR si k tomuto možnému výkladovému problému vyžádala stanovisko Ministerstva financí ČR (dále jen „MF ČR“). Stanovisko MF ČR je uvedeno níže:
„Proto za odůvodněné a zároveň i nejlepší řešení považujeme postup podle § 4 odst. 7 vyhlášky, tj. čistý obrat za minulé účetní období ve výkazu zisku a ztráty v účetní závěrce sestavené za rok 2024 neuvádět. Stanovisko KA ČR V souladu s výše uvedeným vyjádřením MF ČR doporučuje KA ČR následující postup k vykázání čistého obratu: v účetní závěrce k 31. 12. 2024 ve výkazu zisku a ztráty vykázat čistý obrat za běžné účetní období podle nové definice čistého obratu a za srovnávací účetní období, tj. k 31. 12. 2023 čistý obrat neuvádět.“
Jak si s touto situací poradit v Dynamics 365 Business Central a Microsoft Dynamics NAV?
U všech verzí Microsoft Dynamics NAV a Dynamics Business Central je zavedení změny pro vyčíslení obratu možné realizovat změnou v parametrizaci Účetního schématu s úpravou na filtrování jen vybraných účtů.
V případě potřeby asistencí s parametrizací a úpravou stávajících výkazů, založte nový tiket na HelpDesk.
Dlouho očekávaný nový zákon o účetnictví, který měl být podle plánů ministerstva financí účinný od 1. ledna 2025, bude nejdříve účinný v období 2026/2027. Tento zákon přinese zásadní koncepční změny v české účetní legislativě včetně souvisejících daňových a právních předpisů. Aktuálně se čeká na vydání změn doprovodných návrhů zákonů, například zákon o daních z příjmů a zákon o oceňování a také prováděcí vyhlášky.
Jakmile projdou navržené změny legislativním procesem a bude upřesněna jejich účinnost, zpracujeme pro vás seznam změn, které budou nutné programově ošetřit, anebo návrh změn v nastavení již existujících funkcionalit.
Vážíme si vaší důvěry a věříme, že vám náš přehled pomůže lépe se orientovat v legislativních změnách i technických aktualizacích.
Pokud budete potřebovat další informace, konzultaci či podporu, neváhejte nás kontaktovat.
Přejeme vám klidné adventní období a úspěšné vykročení do nového roku!
Váš tým NAVERTICA