Nainstalujte si s námi nový Windows 11!

Dlouho očekávaný den je tady.
Ode dneška je již možné si oficiálně nainstalovat novou verzi operačního systému Windows 11.

My vám proto přinášíme návod, jak s instalací postupovat.

Dostupnost aktualizace by měla být postupně uvedena na všechny počítače, které splňují minimální požadavky na stažení Windows 11. Tyto požadavky jsou poměrně přísné. Abychom jednoduše zjistili, že je váš počítač splňuje, můžete si stáhnout aplikaci PC Health Check od společnosti Microsoft. Pokud váš počítač splňuje všechny požadavky, můžete buď počkat, než vám vyskočí okénko, že aktualizace je dostupná, nebo si můžete Windows 11 stáhnout rovnou, přes tento odkaz.

Pokud je váš počítač nesplňuje, dostupnost aktualizace se vám nezobrazí. Je možné, že jste se setkali s jednou z obtíží níže.

Pokud vlastníte počítač nebo notebook, který je trochu starší, může se vám stát, že aplikace PC Health Check oznámí problém – není dostupný modul TPM, který je nutný pro užívání Windows 11. To ještě ale neznamená, že je vše ztraceno. TPM (Trusted Platform Module) slouží k ukládání citlivých hesel, šifrovacích klíčů a certifikátů a obvykle je součástí výbavy novějších notebooků a počítačů. To, že TPM není dostupný, může ale být pouze tím, že prostě není povolený.

Abychom povolili modul TPM, musíme restartovat počítač, v startovacím procesu zmáčknout tlačítko Delete nebo F2 (záleží jakou máte značku základní desky) a dostanete se do prostředí BIOS. Toto prostředí se opět liší dle značky základní desky. Rozklikněte pokročilá nebo okrajová nastavení a nalezněte položku, která může jmenovat například: AMD CPU fTPM pokud máte procesor AMD. Tuto položku stačí povolit, uložit nastavení a vše je hotovo. Pokud vaše BIOS prostředí vypadá jinak, doporučujeme zhlédnout videa, jak povolit TPM modul na vaší značce počítače.

Může se také stát, že váš počítač nesplňuje hardwarové požadavky. Minimální hardwarové požadavky jsou tu proto, aby systém běžel plynule, s tím se bohužel nedá nic dělat. Pokud je váš počítač nesplňuje, je pro vás lepší nechat si Windows 10. Bude podporován až do roku 2025.