„MVP nemůže být cíl, je to bonus“

Obhájení titulu MVP ve firmě NAVERTICA!

MVP – Microsoft Most Valuable Professional – ocenění, jež je od roku 1993 každoročně udělováno společností Microsoft těm technologických odborníkům, kteří sdílí s komunitou své odborné znalosti ať již přímo nebo nepřímo spojené s produkty Microsoft. Jedním z oceněných je i náš kolega Kamil Sáček, který díky svému vášnivému zaujetí pro technologie získal tento titul pro oblast Obchodních aplikací a patří tak do úzké skupiny 28 lidí v celé České republice, kteří toto ocenění získali. Pojďme si v rámci oslav tohoto úspěchu krátce popovídat o práci a životě významného MVP prostřednictvím následujícího interview.

Zdravím, Kamile,

ještě jednou moc gratuluji k ocenění. Letos je to již popatnácté, co Vám mohou lidé poblahopřát k získání titulu MVP. Mohli bychom mluvit o jistém typu závazku ke komunitě Microsoft. Co pro Vás znamená být MVP?

Na úvod drobná oprava, je to již můj 16. rok jako MVP (programátoři tuto chybu znají jako OBOE, také jsem se v tomto vloni přepočítal 😊). Pokaždé je pro mě email, ve kterém se dozvím, že jsem oceněn jako MVP pro daný rok, zdrojem energie, která mě pohání během každodenní práce. Je to připomínka toho, že dělit se o zkušenosti a vědomosti má smysl a že i Microsoft si je vědom této hodnoty a chce ji podporovat. Díky tomuto ocenění jsem poznal plno skvělých lidí z celého světa, kteří se mnou sdílí nadšení pro technologii, kterou používáme, a také lidi, kteří tuto technologii vytvářejí a formují. A toto je pro mě hodnota, která přetrvá, i když už třeba MVP nebudu.

Povězte nám prosím Vaši cestu k MVP. Kdy jste si uvědomil, že cesta sadem plodícím technologie Microsoft bude Vaším životním posláním?

Asi bych tuto cestu nenazval svým životním posláním. To vidím trošku někde jinde než jen v profesním životě. Ale je to profesní cesta loukami, temným lesem i skrze různé strže, hory a bažiny, na které ale máte kolem sebe další lidi, kteří vám ochotně pomohou, když potřebujete (a vy jim) a se kterými touto krajinou jdete a užíváte si tu cestu. Ta cesta začala roku 2001, kdy jsem po vystudování FEI VUT v Brně nastoupil do společnosti FUTURE Engineering a.s. (následně přejmenované na NAVERTICA a.s.) jako programátor systému Navision. Během práce jsem se setkával se situacemi, kdy jsem byl nucen hledat odpovědi na internetu a zejména na fóru mibuso.com, protože kolegové kolem odpovědi neměli. A tam jsem zjistil, že existují stovky dalších lidí hledajících odpovědi a já viděl, že některé tyto odpovědi znám. Tak jsem začal odpovídat. Současně jsem tím zlepšoval i své znalosti, protože některé dotazy mě vedly k tomu, abych zjistil, co a jak. Po čase jsem se stal jedním z nejvíce aktivních členů fóra. Mezitím Microsoft koupil Navision a i v této oblasti začal rozdávat ocenění MVP. V roce 2005 (druhý rok, kdy ocenění MVP bylo uděleno v oblasti Microsoft Business Solutions) mi pak přišel email z adresy microsoft.com, který jsem nejprve chtěl smazat jako SPAM/Fishing, protože zde po mně chtěl někdo, koho jsem neznal, kontaktní údaje, prý kvůli nějakému ocenění MVP (znáte to – „vyhrál jste iPhone, pošlete nám adresu, telefon a číslo účtu, ať Vám ho můžeme poslat“…). Naštěstí jsem tak neudělal (tedy nesmazal jsem jej), informace jsem poslal a tím došlo k velké změně v mém životě a dostal jsem své první MVP ocenění.

Zajímavý příběh a zároveň rada do života jak si do budoucna dát pozor na to, co posílat do složky SPAM. Kamile, patříte mezi skoro tři tisíce Microsoftem speciálně vybraných profesionálu po celém světě – v čem spatřujete hlavní výhody ocenění MVP z profesní i osobní stránky?

Jako největší výhodu vidím kontakty. To, že jsem díky tomuto ocenění mohl navázat kontakty s dalšími MVP po celém světě a také hlavně s lidmi přímo v Microsoftu, kteří produkt vyvíjejí. Několikrát jsem byl jak přímo v centrále Microsoftu v Redmondu (díky konferenci MVP Summit) tak přímo ve vývojovém centru NAV/Business Central v Dánsku (nejprve Vedbæk, nyní v Lyngby), kde jsem měl možnost se účastnit diskusí o produktu. Toto cestování mi dalo velké zkušenosti, které mi pomáhají jak v profesním, tak v osobním životě.

Věřím, že ocenění Vám otevřelo přístup k mnohým místům, kam se moc běžných „smrtelníků“ nedostane. Řekl byste nám, jaký je klíčový faktor pro to získat ocenění MVP a jak je to s její každoroční obhajobou?

Ocenění MVP Microsoft uděluje lidem, kteří během předchozího roku nějakým způsobem aktivně, s nadšením a zdarma (neměla by to být placená činnost, ale dobrovolnická) sdílí svou vášeň pro danou technologii. Mohou to být články na blogu, tweety, pořádání konferencí, přednášky apod. a to nejen technicky zaměřené. Klíčem je tedy vášeň pro věc, kterou se snažíte dělat, a baví vás to. Z toho pak plyne to, že se o tuto vášeň chcete podělit. MVP nemůže být cíl, je to bonus. Microsoft pak u stávajících MVP vyhodnocuje určité objektivní i subjektivní metriky (množství a kvalita „aktivity“ apod.) a podle toho se rozhodne udělit ocenění i na další rok či nikoliv. Ocenění mohou také aktivně navrhovat další lidi na toto ocenění.

Slavíte to doma nějak?

Nijak zvlášť. Gratulace od manželky stačí. 😊

Prozraďte, jak probíhá standardní pracovní den MVP?

Zcela normálně jako u kohokoliv jiného. Rozdíl je možná pouze v tom, že MVP raději, než aby něco opakovaně popisoval/vysvětloval, napíše blogový článek a ten zveřejní. Na opakované dotazy na danou věc pak už jen odesílá odkaz na článek. 😊 Ne, vážně, ten rozdíl moc nepoznáte, je to hlavně o tom, jak tuto každodenní práci děláte. Pokud ji děláte rádi, s nadšením, se zájmem a rádi pomáháte ostatním (a je to o Microsoft technologii), jste podle mne MVP, kterého si Microsoft ještě nevšiml. 😉

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Já moc dlouhodobé plány nedělám a nemám rád. Když člověk neví, co bude zítra, je podle mě bláhové si dělat plány na to, co bude za 10 let. Beru vše tak, jak to přichází a plyne, a mezi tím chci svoji práci dělat pořádně a tak, aby mě stále bavila. V tom krátkodobém výhledu to je dotažení různých procesů a nástrojů, které ve firmě používáme tak, abychom byli i nadále schopni držet krok s Microsoftem a co nejrychleji a nejkvalitněji dostávat nové verze a produkty, které vydává, k našim zákazníkům.

Jako dlouholetý člen skupiny MVP, jak vnímáte vývoj obchodních aplikací?

V oblasti, ve které se nejvíce pohybuji, tedy Dynamics 365 Business Central, došlo v posledním roce k zásadnímu kroku, který dokončil transformaci platformy produktu tak, aby byla aktuální. Tento krok nyní umožňuje Microsoftu, aby se zaměřil na transformaci aplikace jako takové. Monolit, který je tvořen funkcionalitou odladěnou od doby vzniku produktu (ať už vezmeme datum 1984 jako vznik produktu PCPlus nebo 1995 jako vznik první Windows verze systému Navision), je nyní nutné transformovat do modulárního systému, který mohou partneři jednoduše rozšiřovat. Protože je třeba během této transformace stále udržovat stávající systémy funkční, bude tato transformace trvat nějakou dobu. Nezapomeňme, že transformace platformy trvala zhruba od roku 2006 do roku 2019. Uvidíme tedy, jak bude produkt vypadat např. v roce 2030. Microsoft si je vědom, že ERP systém je pro společnosti kritickou součástí jejich fungování a dělá vše pro to, aby neohrozil důvěru svých zákazníků.

Na závěr připomeňme, že společnost NAVERTICA letos slaví 30 let své existence na trhu a vy jste součástí jejího týmu již 20 let. Jak byste zhodnotil směřování jejího vývoje a co byste jí popřál do dalších let?

Naše firma se vždy snažila sledovat aktuální trendy na trhu, ale vždy se zřetelem na stabilitu pro naše zákazníky. Díky tomu se nám daří vyhýbat se různým krátkodobým turbulencím, které na trhu s IT technologiemi rychle vznikají a zase zanikají. Přeji tedy NAVERTICA, aby i nadále byla dostatečně flexibilní aby byla schopna zprostředkovávat nové technologie, procesy a nástroje svým zákazníkům, a přitom byla i nadále stabilní tak, aby mohla naplnit své heslo „Better bottom line“ pro naše zákazníky, tedy jejich lepší „hospodářský výsledek“.

Veronika Kožíšková, NAVERTICA a.s.