Dynamics 365 Business Central je dostupný pro ČR a SR

7. 1. 2019 9:52:00

V říjnu 2018 společnost Microsoft uvolnila Dynamics 365 Business Central (dále jen Business Central), který je nástupcem systému Dynamics NAV, v ČR a SR zatím jen ve verzi On-premise.

Business Central přináší novou technologickou platformu (vývojové a programátorské prostředí) i nové uživatelské prostředí. Je novým obsáhlým systémem, který propojuje procesy finanční, obchodní, logistické a skladové, servisní nebo výrobní, pro účinné a efektivní operativní a manažerské řízení. Podporuje rychlejší interakci s obchodními partnery, automatizované pracovní postupy a spolupráci s aplikacemi Office 365 zvyšující efektivitu uživatelů. Napojení a možnosti integrace s dalšími systémy a aplikacemi z rodiny Dynamics 365 jsou daleko širší. Příprava dat pro Power BI je snazší. Datový model Business Central vychází ze standardizovaných datových schémat CDM (Common Data Model) a CDS (Common Data Services) – to přináší zjednodušení správy dat a budoucího vývoje. Sjednocení dat aplikací Dynamics 365 umožňuje rychlejší analýzy.

Licencování Business Central je navrženo tak, aby společnosti pokryli své požadavky a nevynaložili zbytečné prostředky. Jsou k dispozici dva typy pojmenovaných uživatelů – Full User s plným přístupem a Team Members pro zaměstnance, kteří pouze nahlížejí na data a zpracovávají jednoduché úlohy.

Pro přechod ze starších i stávajících edic systému Dynamics NAV Microsoft připravil licenční přechodová schémata. Pro některé zákazníky může být výhodou přechod z Concurrent user na Named user v poměru 1:2. Plány na přechod na Business Central budou pro uživatele znamenat důkladnou revizi zákaznických úprav a pro manažery posuzování způsobu a  načasování re-implementace stávajících řešení a rozhodování o nových možnostech provozovat systém formou služby (SaaS), provozovat systém v Cloudu nebo zachovat On-premise model.