Jak vydělávat peníze pomocí firemních dat

Poskytovatelé logistických služeb dnes vlastní jedny z největších databank. S každou objednávkou a cestou vašeho procesu získává vaše databáze spoustu cenných informací. Víte například přesný čas, kdy je zboží uloženo ve vašem skladu, jaké činnosti byly provedeny a jak dlouho trvá, než toto zboží přejde z bodu A do bodu B. Díky tomu máte automaticky k dispozici data, abyste mohli chytře vyjednat se zákazníkem poptávky, poskytovat nové služby a zlepšovat své interní procesy. Jinými slovy, vydělávejte peníze pomocí dat. V současnosti jeden z nejdůležitějších trendů v odvětví logistiky.

Velké množství dat nabízí možnosti, ale přináší i výzvy. Takže, kde začít? Na co je potřeba myslet? Jak můžete svá data využít k efektivnější, cílenější
a ziskovější práci? Samozřejmě je v tom víc, než se na první pohled zdá. Proto jsme uvedli pět způsobů, jak můžete svá data využít ve svůj prospěch. A jako bonus: 5 kroků k zisku z vašich dat.

Za prvé: jaká žádost o informace existuje?

Většina společností neustále hledá způsoby, jak optimalizovat své procesy, pracovat efektivněji. Přemýšlejte o tom: jak můžete zvýšit příjmy se stávající klientelou? Jednou z nejdůležitějších otázek, kterou si pak musíte položit, je: v čem vynikáme a co náš proces zpomaluje? Jaké faktory považují naši zákazníci za nejdůležitější? A jaké aktivity můžeme přidat k našim službám?

Možná budete chtít vstoupit na nové trhy. Jaké jsou v takovém případě možnosti? Jak můžete nejprve signalizovat nové příležitosti, abyste zůstali před konkurencí?

Když je krize Covidu pod kontrolou a ekonomika začne znovu růst, zaměření na data jako model příjmů povede k výraznému charakteru a vyšším výnosům pro tyto společnosti. V důsledku Covidu bude tento trend proto nadále silnější.
– Machiel Bode, Sector Banker Transport & Logistics, ING

1. Vědět přesně, jaké KPI odpovídají vaší organizaci

Data vám mohou nabídnout pohled na vaše silné a slabé stránky. Zmapujte si proto faktory úspěchu a zjistěte, jak je můžete využít ještě více. Přečtěte si více o nejdůležitějších KPI pro poskytovatele logistických služeb zde.

2. Optimalizujte náklady: nenechávejte žádné místo na paletě nebo nakládací prostor nevyužité

Volá váš zákazník s požadavkem na dodání deseti palet do dvou hodin na poslední chvíli? Pak se vyplatí vědět, kde přesně je zboží uskladněno a kde je možné zadat zvláštní objednávku.

3. Předejděte zbytečným kilometrům na cestách a ve vašem skladu.

Zabraňte přepravě vzduchu v kamionech nebo zachycování prachu na stojanech. Na základě údajů určete, kolik místa je k dispozici a jaké je nejlepší uspořádání vašeho skladu (nebo nákladních vozidel). Minimalizujete tak zbytečné pohyby a zbytečnou ztrátu místa.

4. Plánujte práci pro své zaměstnance na základě (předvídání) dat

Kolegové, kteří se nudí kvůli nedostatku práce. Nebo nedostatek zaměstnanců. Oběma situacím byste měli co nejvíce zabránit. Naštěstí vám Big Data mohou poskytnout přehled o očekávané pracovní zátěži a nabídnout vám nástroje k co nejefektivnějšímu plánování vašich zaměstnanců. Předejdete tak prodlevám v dodávkách zakázek z důvodu nedostatku pracovních sil a také zbytečně vysokým personálním nákladům.

Jakmile optimalizujete těchto pět faktorů k dokonalosti, váš proces vychystávání objednávek je ve skvělé kondici. Pamatujte, že v každém případě je dobré si procesy dobře promyslet.

5. Servis: nabídka nadstandardních služeb

Jako poskytovatel logistických služeb jste ochotni udělat pro své zákazníky krok navíc. To vás však nesmí stát peníze navíc a je možné, že si zákazníci extra služby ani nevšimnou. Proto analyzujte, jaké akce pro své zákazníky děláte, kolik času to stojí a hlavně jaké jsou výsledky. Jsou závěry, že nabízíte služby navíc, příliš často, bez jakýchkoli finančních zisků? Zkontrolujte, zda můžete aktivity nabízet jako placenou službu spolu s dalšími doplňkovými službami.

Data v 3PL Dynamics

Správné nakládání s daty může mít velké důsledky pro vaši organizaci a služby, které svým zákazníkům nabízíte. Musíte se však dostat do pozice, kdy můžete s těmito daty pracovat. To začíná odpovídajícím softwarovým řešením. Protože pouze s použitím správných nástrojů můžete ze svých dat skutečně profitovat. To vám například dává příležitost jednoduše analyzovat  data (v reálném čase) a jednat podle nich. Chcete se dozvědět více o tom, jak vám může pomoci váš software? Napište na  info@navertica.com.