5 tipů pro hladké zvládnutí cross-dockingu

„Zbyla paleta A pro zákazníka X?“, „Zákazník B tvrdí, že dostal o jednu paletu méně, kam se poděla?“, „Potřebujeme naložit ještě jednu paletu, kde je?“. Cross docking se zdá být věčným bojem mezi rychlostí a sledovatelností. Jak neztratit hlavu v tomto ohromujícím oceánu procedur? Rychlost je důležitější než přehled a sledovatelnost. Proces cross dockingu se většinou nezaměřuje na to, který konkrétní článek je přijat.

V konečném důsledku nezáleží na tom, zda je předmět X nebo Y na paletě A. Důležité je vědět, která paleta byla přijata, kam je třeba ji odvézt a kdy je třeba ji znovu naložit. Vzhledem k rychlosti a dočasnosti, která je spojena s cross dockingem, však často chybí registrace, což způsobuje úplnou ztrátu kontroly nad vašimi skladovými aktivitami. Naše konzultantka Jana proto shromáždila 5 tipů z oboru, které pomáhají uhasit věčný stres kvůli cross docku.

1. Po přijetí identifikujte každou paletu

Může se to zdát zbytečné říkat, ale v praxi se spousta příchozích palet neidentifikuje. Tím je zbytek procesu mnohem obtížnější, protože vám budou chybět informace, které budete potřebovat v pozdější fázi. Například během nakládky, abyste viděli, kam má paleta jít, nebo možnou sledovatelnost. Často existuje mnoho nejistot ohledně místa určení palety, když byla dodána.

2. Určitě nezapomeňte na samotný sklad.

Přestože crossdock nevyžaduje skutečné úložiště, doporučujeme vytvořit v oblasti crossdocku dostatek místa a nejlépe tuto oblast rozdělit na různá místa určení. Tento malý prostor může ztížit logistický proces a riskovat, že ztratíte přehled o tom, která paleta je určena pro jaké místo určení a kde byla uložena. Když byl předchozí krok již přeskočen, bude toto hledání jen obtížnější.

3. Skenujte a registrujte každý pohyb palety.

Bez ohledu na to, jak krátkou dobu je paleta uložena ve vašem crossdocku, registrace všech pohybů pomáhá pečlivě uložit všechny akce. Mohlo by to být tak jednoduché jako pouhé skenování. Jedná se o snadný krok, který má velký dopad na sledovatelnost. Ruční vyhledávání minulých akcí je již minulostí.

4. Investujte do svého procesu

Jak již bylo řečeno, i když crossdockové palety nejsou dlouho skladovány, pomáhá také podívat se blíže na tento proces. Zamyslete se například nad hardwarem, implementací vašeho softwaru, vašimi skladovými strategiemi, komunikací se zákazníky atd. Zkoumání těchto různých aspektů procesu sníží zmatek, pracovní tlak a chyby v procesu.

5. Projekt od A do Z: komunikujte se svým zákazníkem

V první fázi se to zdá irelevantní, ale zapojení vašich zákazníků do procesu crossdocku se doporučuje. Při implementaci najdeme spoustu logistických společností, které se hodně snaží najít ten nejlepší pracovní postup. Tomuto úsilí by se dalo zabránit, když vy a váš zákazník spolupracujete určitým způsobem. Váš zákazník by například mohl poskytnout požadované informace v rané fázi procesu prostřednictvím e-mailu nebo dokonce EDI. Dvojnásobná výhra: budete schopni poskytovat lepší služby, můžete rychle zpracovávat objednávky a bude méně chyb, zatímco důvěra vašich zákazníků roste díky vaší transparentní komunikaci.

Potřebujete více informací o cross-dockingu? Zajímá vás, zda naše řešení cross-docking vyhovuje vašim potřebám a přáním? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.